YEŞİL PEDALLAR; DOĞA, KÜLTÜR VE SANAT İLE BULUŞUYOR

Birleşmiş Milletler GEF-SGP Türkiye’nin desteği ile Eşpedal Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘Yeşile Çevir’ projesi Ören-Adramytteion Derneği’nin ev sahipliğinde bisiklete ve ekolojik yaşama birlikte erişmeye dair deneyimleri buluşturuyor. Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan ‘Yeşil Pedallar Engelsiz Bisikletliler Kampı’ kapsamında gören ve görmeyenlerin birlikte tasarladıkları etkinlikler ve ‘Çocuklarla Bisiklet ve Sanat Atölyesi’ faaliyetleri, 2-11 Ağustos 2021 tarihleri arasında Balıkesir İli Edremit Körfezi’nde düzenlenecek. Doğa ile buluşan kamplı tur, bir bisiklet turundan çok daha fazlasını içeriyor. Adramytteion Antik Kenti hakkında kazı heyeti başkanından bilgileri dinlerken antik kente ait eserlerin imitasyonları ile tarihe dokunuş, koku duyu, şifalı bitkiler, kültür turları, koku duyu, zeytinyağı tadımı, sosyal müzik, müzik terapi uygulama/ritim, müzik aleti yapımı, boyama vb. atölyeleri, çocuklar için eğlenceli öğretici kültür/sanat/bilim atölyeleri ve daha birçok faaliyet katılımcıları bekliyor.

‘Yeşil Pedallar Engelsiz Bisikletliler Kampı’ doğanın herkes için erişilebilir olabileceğini gösterecek

Eşpedal Derneği ve Ören-Adramytteion Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘Yeşil Pedallar Engelsiz Bisikletliler Kampı’, Türkiye’nin farklı illerinden gelen 15 gören ve 15 görmeyenin bisikletle doğa turu yapabileceği benzersiz bir deneyim sunacak. Tandem bisikletlerle gerçekleştirilecek olan ve pilot ve coplotların birlikte pedallayacağı turda; Burhaniye, Edremit ve Havran’da bulunan çeşitli kamp alanlarındaki molalarda onlarca etkinlik yapılacak.

‘Çocuklarla Bisiklet ve Sanat Atölyesi’ gerçekleştirilecek

Kamp programında bisiklet turları, çevre ve tarihi alan gezilerinin yanı sıra çocuklar, yetişkinler ve görme/işitme/yürüme engeli olan bireyler için bilim ve kültür-sanat alanında çeşitli faaliyetler de doğaseverleri bekliyor olacak. Adramytteion Derneği ve Velocity216 Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenecek olan ‘Çocuklarla Bisiklet ve Sanat Atölyesi’ ile çocuklara doğa dostu bir ulaşım aracı olan bisikletin önemi anlatılacak ve sanat atölyeleri ile onların keyifli vakit geçirmeleri sağlanacak.

‘Bisikletli Çevre Dostu Kent’ ve ‘Sanat Dostu Kent’ modellerinin geliştirilmesine katkı sağlanacak

Adramytteion Kazı Heyeti, Ören-Adramytteion Derneği, Eşpedal Derneği, VeloAdra Bisiklet Topluluğu üyelerinin ve alanında uzman 20 eğitmen ve sanatçıların özveri ile destek vereceği etkinlikte, kentsel ulaşımda bisiklet kullanımının engellileri de kapsayacak şekilde herkes için mümkün olabileceği ve sanatla mutlu kentlere ulaşılabileceği fikrinin yaygınlaştırılması vurgulanıyor. Ve yerel yönetimlerde ilgili konulara farkındalık yaratılması hedefleniyor. “Bisikletli Çevre Dostu/ Sanat Dostu Kentler” modellerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak olan etkinliğe, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Edremit Belediyesi, Havran Belediyesi ve Burhaniye Ticaret Odası da destek veriyor.

 

ETKİNLİK PROGRAMI:

2-3-4 Ağustos 2021

Zeytinli Çayı / Davut’un Yeri Kamp Alanı

– Sütüven Şelalesi-Hasanboğuldu Bisiklet Turu (3 Ağustos)

– Tandem Tanışma etkinliği ve Yeşile Çevir projesi tanıtımı (3 Ağustos)

– Kızılkeçili, Çamlıbel, Tahtakuşlar, Güre Bisiklet Turu, Kazdağı Müzesi ziyareti, Akçay’da deniz keyfi (4 Ağustos)

5-6-7 Ağustos 2021

Havran Millet Parkı Kamp Alanı

– Kocadağ ve Karalar Köyü bisiklet turu (5 Ağustos)

– Havran Kent Müzesi, Havran Terzizade Konağı ve tarihi evler ziyareti, Kocaseyit Bisiklet turu (6 Ağustos)

– Tandem Tanışma etkinliği ve Yeşile Çevir projesi tanıtımı (6 Ağustos)

– Hanlar/Çınarlıhan Bisiklet Turu (7 Ağustos)

– Herkes İçin Bisiklet Sohbetleri ve Eğitimi, Çocuklarla Bisiklet ve Sanat Atölyesi, “Tarihe Dokun/Adramytteion Antik Kenti”  Mobil Bilim Tırı, At Binme Etkinliği, Koku, Bitkilerle Şifa, Müzik Aleti Yapımı, Ritim, Sosyal Müzik, Origami, Boyama Atölyeleri, Örnek Müzik Terapi Uygulaması, Fotoğraf Yarışması, Dinleti (7 Ağustos)

8-9-10 Ağustos 2021

Burhaniye/Ören Ayaklı Kamp Alanı

– Havran-Büyükdere-Kızıklı-Börezli-Ören Bisiklet turu, Mavi Bayraklı Ören Plajı/yüzme ve su sporu aktiviteleri (8 Ağustos)

– Adramytteion Kültür Turu, Burhaniye/Ören-Şarköy-Hisarköy(HisarKale)-Şahinler (Şahinler Cami)-Taylıeli-Ayvalık/Alibey Adası Antik – Yakın Dönem İzlenimleri (Otobüs ile), Körfez ve Kazdağları panaroma seyri, Pelitköy sahil bisiklet turu (9 Ağustos)

– Tandem Tanışma etkinliği ve Yeşile Çevir projesi tanıtımı (9 Ağustos)

– Dedekaya ve Karadere Bisiklet Turu, AdalıEfe Zeytinyağı Fabrikası/ Zeytin ve Zeytinyağı Tadımı, Herkes İçin Bisiklet Sohbetleri ve Eğitimi, Tarihe Dokun Atölyesi, Örnek Müzik Terapi Uygulaması, Boyama Atölyesi, Sosyal Müzik Atölyesi, Ahmet Beyler Müzik Grubu Konseri (10 Ağustos)