ADRAMYTTEION’DAN TROAS’A KAMPLI BİSİKLET TURU

Adramytteion'dan Troas'a Kamplı Bisiklet Turu

27-29 Ekim 2018

2018 Troya Yılı nedeniyle Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde bulunan “Ören/Adramytteion Antik Kenti Kültür Turizm ve Doğa Derneği” öncülüğünde organize edilen “Adramytteion’dan Troas’a Kamplı Bisiklet Turu”, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda Burhaniye Kaymakamlığı, Karesi Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Ayvacık Belediyesi, Burhaniye Uygulamalı Bilimler Y.O (BUBYO), Burhaniye Ticaret Odası gibi kamu kurumlarının destekleriyle ve Balıkesir iline, Edremit Körfezi’ne ait çeşitli bisiklet dernek, topluluk ve grupları ile birlikte 27-29 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Ülkemizin kültür mirası konusunda kamuoyu farkındalığının arttırılmasına katkıda bulunmak ve kültürel mirası ön plana çıkarmak 2018 Troya yılı etkinlikleri kapsamında “Adramytteion’dan Troas’a Kamplı Bisiklet Turu” yapılmıştır. Bisiklet turu, 27 Ekim 2018 Cumartesi günü sabah 09.00’da Burhaniye-Ören mahallesi’nde bulunan Adramytteion Antik Kenti’nde başlayıp, Antandros Ören Yeri ziyareti ile devam ederek Assos Anti Kenti’ne ulaşmıştır. 65 km pedallayan 165 bisikletli ve 35 destek ekibi toplam 200 kişi ile kültür yılının kutlanması, Assos Kadırga Koyu’nda devam ederek kamp ateşi eşliğinde bilim-kültür-sanat etkinlikleri gerçekleştirilip bir festival havasında devam etmiştir. Arkeoloji/felsefe/şiir söyleşileri/ müzik dinletisi bisikletlilerin keyifli, heyecanlı ve eşsiz anlar yaşamasını sağlamıştır. Bu yaşanan anların tanığı olan belgesel film çekimi ve fotoğraflar; geleceğe kalan birer izler olarak hafızalarda yer almaya başlamıştır. 28 Ekim 2018 Pazar günü Assos’da sabah kahvaltısının ardından Adatepe Zeytinyağı Müzesi ziyareti edilip, Burhaniye- Ören’e 65 km pedallayarak geri dönülmüştür. Tura katılan bisikletliler, 29 Ekim 2018 Pazartesi günü Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılarak büyük bir alkış alıp, bisikletin yaşam alanlarımıza girmesine örnek oluşturmuştur.

Katılan Bisiklet Dernek ve Toplulukları; Balıkesir ili (Akçay Bisiklet Grubu (AKÇAYBİS), AYVELO Ayvalık Bisikletlileri, Balıkesir Bisikletliler Derneği (BABİSD), Balıkesir Üniversitesi Bisiklet Topluluğu (BAÜBİS), BÖMÇED Pegasus Bisiklet Grubu, BUBYO Bisiklet Topluluğu (BUBYOBİSİKLET), İda Bisiklet Grubu, VELOADRA Bisiklet Topluluğu), Çanakkale ili (Çanakkale Bisiklet Platformu, Eşpedal Çanakkale ve İzmir ili (Pergamon Bisiklet Derneği)’dir.

Adramytteion'dan Troas'a Kamplı Bisiklet Turu Rota Bilgisi

BASINDA ÇIKAN HABERLER